Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 154

Najnowszy: SQ9TEN

Nowa lokalizacja OT-12 PZK
Kalendarz
<< Październik 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031      
Dzisiaj:
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sprzedam maszt 10m z...
Budżet Obywatelski
Wyprzedaż u SP9SPV
[ODDAM] RG58U
[ODDAM] Czasopisma K...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK ma
zaszczyt zaprosić wszystkich swoich członków, przedstawicieli innych
sieci SP EmCom PZK oraz wszystkich sympatyków łączności kryzysowej
na spotkanie małopolskiego EmCom-u, które odbędzie się w dniu
29 czerwca 2019 roku (sobota) w Rytrze na terenie Karczmy Nad Potokiem.
Zbieramy się o godz. 10:00, spotkanie przewidziane jest do godzin wieczornych.

Mapka z miejscem spotkania jest dostępna pod linkiem: https://bit.ly/2ETkAxq
Osoby zainteresowane uczestnictwem proszone są o skorzystanie z poniższego formularza rejestracyjnego: https://forms.gle/bbgh4efTbz7cQfEm9
Zapraszamy też i w taki sposób :-) https://www.youtube.com/watch?v=zF3kBnqvoGs

W imieniu komitetu organizacyjnego
Vy 73, Sławek SQ9JYE, Tomek SP9SCZ i Michał SP9XWM
Zawody zamkowe 2019 SP9XWM dnia 17-05-2019 10:36
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

W sobotę 18 maja 2019 odbędą się cieszące się ogromną popularnością krajowe Zawody zamkowe.

Godziny: wg czasu lokalnego 17.00 - 20.00,
Pasmo 3,7 [MHz], emisja SSB zgodnie z obowiązującym band planem,.
Ilość wymaganych QSO: minimum 10, dla pewności lepiej zrobić kilka więcej
Raporty: stacje pracujące z miejscowości, w których znajdują się zamki: podają raport + oznaczenie zamku, przykładowo stacje z Krakowa podają raport - 59MKM03. Stacje pracujące bezpośrednio z terenu zamku do raportu z oznaczeniem zamku dodają na końcu jeszcze literkę "Z"..
Stacje pracujące z miejsc nie ujętych w wykazie zamków (tam gdzie nie ma zamku)- podają raport + oznaczenie województwa i powiatu. Przykładowo stacja z Koźmic Wielkich podaje raport 59MWI
W dziennikach zawodów OBOWIĄZUJE CZAS UTC.
Dzienniki zawodów TYLKO W FORMACIE CABRILLO (program logujący Marka SP7DQR do pobrania ze strony zamkowej http://zamkisp.pl) należy wysłać na adres zz@zamkisp.pl, do dnia 31 maja 2019 r..

Link do szczegółowego regulaminu zawodów jest dostępny tutaj.

Ekipa naszego oddziałowego klubu Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych SP9PGE planuje start w zawodach z terenu zamku Bydlin oznaczenie MOZ01.

Gorąco zachęcamy do uczestnictwa w tej popularnej imprezie, aktywującej wiele stacji do pracy z terenowych QTH, wygląda że pogoda powinna być łaskawsza i będzie sprzyjać.

Pozdrawiam serdecznie,
Vy 73, Michał SP9XWM
Ciekawe SP9BRP dnia 26-04-2019 19:28
18 kwietnia był Dzień Krótkofalowca pod hasłem Uznanie zasług radia amatorskiego .
W tym miesiącu obchodziliśmy na świecie Dzień Krótkofalowca pod hasłem "Celebrating Amateur Radio's Contribution to Society" Uznanie zasług radia amatorskiego dla społeczeństwa.

Znalazłem ciekawą informację o akcji radioamatorów w Indiach.

Członkowie Klubu Radioamatorskiego z indyjskiego stanu Bengal Zachodni VU2MQT pomogli zagubionej kobiecie wrócić do swojej wsi. Kobieta ta oddaliła się od rodziny przed co najmniej dziesięcioma laty, a ostatnio trafiła do szpitala w Kalkucie, gdzie spędziła na leczeniu ponad 45 dni.

Jednak nie można się było z nią porozumieć, ponieważ mówiła w nieznanym języku. W Indiach ustalono oficjalnie 415 języków, a także ponad 6.600 dialektów. Z podróży po Indiach pamiętam ludzi żyjących tam w epoce, jaka panowała w Europie przed setkami, jeżeli nie tysiącami lat.

Dyrektor szpitala, chcąc ustalić tożsamość kobiety, szukał specjalistów od porozumiewania się i zwrócił się m.in. do Klubu Krótkofalowców. Radioamatorzy przyszli do szpitala i nagrali kilkuminutową wypowiedź kobiety, a następnie odtwarzali to, co powiedziała, w czasie swych łączności z amatorami indyjskimi, mieszkającymi na terenach plemiennych.

Jeden z krótkofalowców z sąsiedniego stanu Jharkhand poinformował, że słyszał podobny język w okolicy i podał nazwę miejscowości. Następnie udał się do tej wsi i pokazał mieszkańcom zdjęcia kobiety. Dowiedział się, że zaginęła 10-12 lat wcześniej, a członkowie jej rodziny zmarli lub opuścili wieś. Władze plemienne postanowiły jednak zaopiekować się rodaczką. Wówczas policja zorganizowała transport i załatwiła wszelkie formalności w szpitalu.

Tegoroczne hasło Dnia Krótkofalowca spełniło się choćby w tym przypadku. W zasadzie hobby nie służy do niczego, ale czasem do czegoś się przydaje.

73, Henryk SP9JPA
Spotkanie krótkofalarskie Jerzmanowice 2019 SP9XWM dnia 21-04-2019 21:48
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

Uprzejmie przypominamy, że zgodnie z coroczną tradycją, w dniu 1 maja 2019 r, w środę, odbędzie się spotkanie krótkofalarskie w Jerzmanowicach. Miejsce spotkania to tradycyjnie Wzgórze 502 (Skała 502) na Wyżynie Olkuskiej, na terenie gminy Jerzmanowice - Przeginia (powiat krakowski, woj. małopolskie). Poniżej dane nawigacyjne, ułatwiające dotarcie na miejsce:

WGS84 format dziesiętny - szerokość geogr. 50.200563, długość geogr.: 19.770209,
DMS - N 50°12'2.027" oraz E 19°46'12.752", JO90VE28JC.

Uczestnicy zbierają się na miejscu już od godzin porannych. Kontakt lokalny: 145,500 [MHz], lub na przemienniku SR9P - 145,650 [MHz], Zaprowiantowanie i napoje każdy zapewnia we własnym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie,
Vy 73, Michał SP9XWM

Wielkanoc ` 2019 SP9BRP dnia 21-04-2019 21:43
Koleżanki i Koledzy krótkofalowcy!

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy życzymy Wam zdrowia, wypoczynku oraz Spokojnych i Wesołych Świąt spędzonych
w rodzinnym gronie oraz zadowolenia z uprawiania naszego pięknego hobby.

Prezydium ZG PZK
Obce osoby na terenie siedziby OT-12 SP9XWM dnia 13-03-2019 13:06
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

W dniu wczorajszym miał miejsce pozornie niegroźny incydent polegający na wejściu obcej osoby pod wpływem alkoholu do siedziby Oddziału. Na szczęście osoba ta weszła w godzinach urzędowania OT przy obecności prawie 20-tu członków i sympatyków i szybko oddaliła się. Tylko jedna osoba (!!!) zareagowała przytomnie na jej obecność co prawdopodobnie spowodowało, że lokalny, podchmielony oprych, podający się za rzekomego sąsiada "z dołu" opuścił sprawnie lokal i już się nie pojawił. Był to w mojej opinii incydent bezpieczeństwa, którego zlekceważyć nie wolno!!!

Pragnę zwrócić uwagę, że z różnymi osobami obcymi mamy do czynienia. Czasem są to świadomie zaproszeni przez nas goście, o szczerych i dobrych intencjach - krótkofalowcy, lub osoby chcące nimi zostać, lub mające jakiś związek z naszym hobby, członkami i sympatykami, ale czasem możemy natrafić na osoby podejrzane, nie zapraszane, mogące wyrządzić szkodę fizyczną nam, jak też mieniu znajdującemu się wewnątrz oddziału jak też w innych prywatnych lokalach sąsiednich!!!

Należy pamiętać, że socjotechnika staje się sprawnie wykorzystywanym narzędziem w ręku złodziei, lub oszustów, którzy w bardzo sprytny sposób są w stanie zrobić przysłowiową "wodę z mózgu" wszystkim nieuważnym osobom.

Moja ogromna prośba, zwracajmy uwagę na osoby obce, których nie znamy, zapytajmy o imię i znak wywoławczy, cel wizyty, zwracajmy uwagę na wygląd zewnętrzny, aparycję, czy od takiego delikwenta nie czuć alkoholu. W razie wszelkich wątpliwości prośba o kontakt do ZOT-u i zawsze taką osobę lepiej wyprosić niż zaprosić (nie wpuszczamy do siedziby OT). Nie mówimy co znajduje się w środku, jakie jest przeznaczenie pomieszczeń itd. Tylko od nas zależy nasze własne bezpieczeństwo, dlatego środki ostrożności są potrzebne.

Pozdrawiam
Vy 73, Michał SP9XWM
Szanowni Koleżanki i Koledzy,

Krakowska Amatorska Sieć Łączności Kryzysowej SP EmCom PZK, działająca przy Krakowskim Oddziale Terenowym OT-12 PZK, przy wydatnej współpracy i pomocy ze strony Tarnowskiego Oddziału Terenowego PZK (OT-28), Tarnowskiej Amatorskiej Sieci Ratunkowej, członków zrzeszonych w naszym oddziale klubów SP9RNS Radioklub "My Krótkofalowcy" w Nowym Sączu, SP9PGE Krakowska Grupa Ekspedycji Radiowych i SP9KRJ w Limanowej organizują pierwsze w tym roku małopolskie ćwiczenia łączności kryzysowej.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie łączności z terenu poszczególnych powiatów naszego województwa, z lokalizacji bliskich umiejscowieniu siedzib Powiatowych i Miejskich Centrów Zarządzania Kryzysowego.
Ćwiczenia odbędą się w w sobotę 23 lutego 2019. Start ćwiczeń o godz. 14:30 czasu lokalnego. Szczegółowy konspekt można znaleźć na stronie:

https://goo.gl/RzCxcL

Członkowie SP EmCom PZK zrzeszeni w KASŁK otrzymali dokładne informacje dot. terminów i przebiegu ćwiczeń ze stosownym wyprzedzeniem czasowym, wymaganym na przygotowanie osób chętnych oraz organizację stanowisk w terenie. Ćwiczenia objęte są patronatem Wojewody Małopolskiego, będą również wizytowane w terenie przez obserwatorów w osobach:

Komendant PSP Limanowa mł. bryg. Wojciech Frączek,
Specjalista ds. Łączności PSP Limanowa mł. bryg. Witold Chojnacki,
Z-ca Dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego - Starostwo Powiatowe w Limanowej - Pan Dariusz Jeż,
Dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowego Sącza - Pan Krzysztof Setlak,
Inspektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Nowego Sącza - Pan Dawid Kudełka.

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa.
Vy 73, Michał SP9XWM
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Ostatnio widziani

Zarejestrowanych: 154

Najnowszy: SQ9TEN

Nowa lokalizacja OT-12 PZK
Kalendarz
<< Październik 2019 >>
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 910111213
14151617181920
21222324252627
28293031      
Dzisiaj:
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Ostatnio na forum
Najnowsze tematy
Sprzedam maszt 10m z...
Budżet Obywatelski
Wyprzedaż u SP9SPV
[ODDAM] RG58U
[ODDAM] Czasopisma K...
Najciekawsze tematy
Brak tematów na forum